Mekanik ve Kalıp Tasarım

BROOS Design Group fark yaratan ürünleri hayata geçirecek mühendislik altyapısını müşterilerine sağlar.

  • Yüzey Modelleme
  • Mekanik Tasarım
  • Kalıp Tasarımı
  • Analiz ve Simülasyon
  • Prototipleme

Bilgisayar destekli mekanik tasarım çalışmaları endüstriyel tasarım çalışmalarıyla birlikte yürütülür. Bu çalışmalar kapsamında üretim aşamasına gelmeden tüm mühendislik çalışmaları ile ürünün teknik özellikleri, üretim ve kalıp yöntemleri geliştirilir.

Endüstriyel tasarım ve mekanik tasarımın eş zamanlı olarak yapılması, proje çalışmaları sonunda istenilen seviyede kullanılabilir ürünlerin sorunsuz elde edilmesine olanak sağlar.

Analiz ve simülasyon, fiziksel prototip hazırlamaksızın ürünün yapısal performansını bilgisayar destekli test programları ile kontrol etmeyi sağlar. Böylece ürünün ve sistemin davranışları anlaşılarak gerekli düzeltmeler mühendislik ekibi tarafından tasarım aşamasının başlangıcında yapılabilir. Arzu edilen tasarıma daha az maliyetle ve hedeflenenden kısa sürede ulaşılabilir.

Mukavemet analizi, yorulma analizi ve mekanizma dinamiği gibi çeşitli yöntemlerin ihtiyacı, proje içeriğine göre değişim gösterir.

Kalıp tasarımı aşamasında da bilgisayar destekli programlardan destek alınır. Kalıbın bitmiş tasarımı, çalışma kinematiği, üretim malzemesi, pres veya baskı makinası gibi bilgiler bir rapor halinde hazırlanır.

Parça üzerinde çarpılma, çökme, soğuma zamanı ve çevrim zamanı özel yazılımlarla test edilir. Doğru kalıp tasarımının hazırlanması tüm bu testlerle desteklenir.

Ürün geliştirme süreci boyunca tasarım üzerinde oluşabilecek problemler olabildiğince erken tespit edilmelidir. Alınacak etkin geri dönüşlerle gerekli önlemler alınabilir.

Mümkün olduğunca erken aşamada yapılan 3D prototipleme ve fonksiyon testleri sayesinde tespit edilen problem ve geri dönüşler şirketlere büyük maliyet ve zaman avantajı sağlamaktadır.